İkinci Evlilik Konusunda Kadınların Kıskançlığını Kınamayın !

İslam dini bir erkeğin 4 eşe kadar nikahlanmasını helal kılmıştır.

وَإِنْ خِفْتُمْ أَلاَّ تُقْسِطُواْ فِي الْيَتَامَى فَانكِحُواْ مَا طَابَ لَكُم مِّنَ النِّسَاء مَثْنَى وَثُلاَثَ وَرُبَاعَ فَإِنْ خِفْتُمْ أَلاَّ تَعْدِلُواْ فَوَاحِدَةً أَوْ مَا مَلَكَتْ أَيْمَانُكُمْ ذَلِكَ أَدْنَى أَلاَّ تَعُولُواْ

“Ve eğer yetimler konusunda adalete riayet edemeyeceğinizden korkarsanız, o taktirde hoşunuza giden (size helâl olan diğer) kadınlardan ikişer, üçer, dörder nikâhlayın. Fakat, eğer (onlara da) adaletle davranamayacağınızdan korkarsanız o zaman bir tane ile veya elinizin altındaki sahip olduklarınızla (cariyelerinizle) yetinin. İşte bu, adaletten ayrılmamanız için daha uygundur.”(Nisa,3)

Ayeti kerime de adaletli davranamayacağınızdan korkarsanız o zaman bir tanesi adaletten ayrılmamanız için daha hayırlıdır diyor. Tüm bunlarla beraber Allah Rasulu s.a.v de gelen hadis de

عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ، قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: «مَنْ كَانَتْ لَهُ امْرَأَتَانِ، يَمِيلُ مَعَ إِحْدَاهُمَا عَلَى الْأُخْرَى، جَاءَ يَوْمَ الْقِيَامَةِ وَأَحَدُ شِقَّيْهِ سَاقِطٌ»

"Bir erkeğin nikahında iki kadın bulunur da, ikisinden birine daha fazla meylederse (aralarında adalet gözetmezse,) kıyâmet gününde bir tarafı felçli olarak diriltilir." (İbn-i Mâce, Nikah, 47 / Ebu Davud Nikah 37-38

Görüldüğü gibi ayetin nasihat kısmı ile Rasulullah s.a.v in sakındırdığı nokta birbirini tefsir niteliğindedir. İşin ehemmiyetini, zorluğunu, yükümlülüğünü göz önünde bulundur demektir.
Tüm bunlarla beraber kadınların üzerlerine düşen bazı hususlar da vardır elbette. Unutulmamalıdır ki kadın fıtraten kıskanç yaratılmıştır. Eşini kıskanır. Bu konuda ümmetin annesi, kadınların en fakihi, Allah Rasul’u s.a.v eşi Aişe annemiz bile kıskançlığını şöyle anlatıyordu

عَنْ عَائِشَةَ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهَا، قَالَتْ: اسْتَأْذَنَتْ هَالَةُ بِنْتُ خُوَيْلِدٍ، أُخْتُ خَدِيجَةَ، عَلَى رَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ، فَعَرَفَ اسْتِئْذَانَ خَدِيجَةَ فَارْتَاعَ لِذَلِكَ، فَقَالَ: «اللَّهُمَّ هَالَةَ». قَالَتْ: فَغِرْتُ، فَقُلْتُ: مَا تَذْكُرُ مِنْ عَجُوزٍ مِنْ عَجَائِزِ قُرَيْشٍ، حَمْرَاءِ الشِّدْقَيْنِ، هَلَكَتْ فِي الدَّهْرِ، قَدْ أَبْدَلَكَ اللَّهُ خَيْرًا مِنْهَا

Âişe (R) şöyle demiştir:

Bir keresinde Hadîce'nin kızkardeşi Hâle bintu Huveylid Rasûlullah'ın huzuruna girmek için izin istedi. Rasûlullah (iki kızkardeşin seslerindeki benzeyişle) Hadîce'nin izin isteyişini hatırladı ve bunun için hâli de değişti. Ve:

— "Yâ Allah, izin isteyeni Hâle kıl!" diye dua etti. Âişe dedi ki: Artık kıskandım da:

— Ağzının iki tarafında diş etlerinin kızartısından başka bir beyazlık kalmayan ve zaman içinde ölen ihtiyar Kureyş kadınlarından bir kocakarının nesini anarsın? Allah onun yerine sana, ondan daha hayırlısını vermiştir! dedim

Buhari Ensarın Menkıbeleri Bab 20

Görüldüğü gibi Aişe annemiz bırakın hayatta olan birini, Rasulullah s.a.v ölmüş bir kadından bahsetmesine bile tahammül edemiyordu. Haşa bu durum Annemizin faziletini düşürür müydü ? İmanını, ayete olan imanını zedeler miydi !? Asla.
Hatta kıskançlıklarından dolayı yaptıkları şey yüzünden Allah azze ve ccelle Tahrim suresinin ilk ayetlerini indirmişti. Kadınların kıskançlığı dinimizde belli bir yerde bulmuştur.

Peki bugün eşinin kendisinin üzerine evlenmesini ayeti inkar etmemekle beraber, bu ruhsatın varlığına iman etmekle beraber, kıskançlığına sebep huysuzlanan bir kadını neyle itham edebiliriz. El- İnsaf !!

Çok ciddi bir konu daha var ki o da şudur. Allah’ın Kur’an da Rasulullah’ın sünnette tezkiye ettiği, onlar gibi iman etmemiz emredilen sahabe arasında boşanma olayı gündeme geliyordu. Öyle ki birinin boşadığı bir kadını bir başka sahabi nikahlıyordu.

Şimdi soruyorum !

Senin boşadığın kadını en yakın arkadaşın nikahlasa, alt komşun, üst komşun nikahlasa, hatta kuzenlerinden biri nikahlasa aklına bu ortamda neler geleceğini lütfen nefsine sor !! Senin boşadığını onun nikahlaması haram mı ? ASLA ! Peki sen bunu ne kadar sindirirsin gönlüne. Dün senin hizmetinde olan kadının bugün alt katında ki evde bir başka adamın hizmetinde olmasını !! Biraz empati !

Elbette inandığını söyleyen hiçbir kadının çok evliliği inkar etmeye hakkı yoktur bu doğru ! Ancak kıskançlıkları sebebiyle artık onları dinden çıkarmaktan vazgeçin !